ICQ:331612980

 

TOPlist

Chov potkanů s PP

Rozhodli jste se, že obohatíte svůj život o čtyřnohého ocasatého kamaráda? Jste si vědomi co všechno takový potkan obnáší? Jste na jeho příchod připraveni?

Pak Vám gratuluji…brzy se z Vás stane potkaní závislák J 

Máte hned několik možností jak potkánka získat.

1) zverimex – tak začínala většina  z nás. Před několika lety v podstatě ani moc jiných možností nebylo. Naštěstí dnes už je tomu jinak. Proto pokud je to jen trošku možné zverimexu se vyhněte.

- nejistý původ – potkani ze zverimexů často pochází z úzkého příbuzenského krytí, na které je vázáno větší riziko vrozených chorob

- horší zdravotní stav – všenky, svrab, nachlazení, zápal plic, viroza,…..

- potkani ze zverimexu nejsou ochočení, mohou mít špatnou zkušenosti s člověkem… budou si na Vás déle zvykat, mohou kousat,……

- nevíte přesné stáří … nebezpečné hlavně pro začínající chovatele

- nevíte povahu a zdravotní stav rodičů a předků

- samička bývá často březí

+ velmi nízká cena …. 15 – 40 Kč 

2) chovatel – hadař .. v podstatě stejné jako zverimex s tím rozdílem, že vidíte podmínky chovu, při trošce štěstí uvidíte matku mláďat. Otec většinou neznámý. Nevíte datum narození, nedostanete žádné informace o předcích. 

3) chovatel – množitel … asi to nejhorší co Vás může potkat. Tento člověk si říká chovatel, ale se skutečným chovatelem má jen velice málo společného. Množí potky atraktivních barev a variet, většinou má odchovy bez PP, nezajišťuje chovatelský servis, není schopen Vám v případě potřeby poradit.

4) chovatel .. rozhodně nejlepší způsob jak získat potkánka. V dnešní době je chovatelská základna široká a stále se rozrůstá. Chovatel musí být schopen Vám poradit, máte jistotu že z vašeho nového potkánka vyroste skutečně to co má – barva, varieta,..

Při odběru uvidíte oba rodiče, často i některého z prarodičů,praprarodičů. Prohlédnete si v jakých podmínkách potkánek vyrůstal, uvidíte jeho sourozence. Dostanete spoustu informací co se krmení týče. A hlavně dostanete potkánka zvyklého na lidi a zdravého. 

U chovatele můžete narazit na  potkany s PPpotkany s výpisem předků (rodokmenem).

Výpis předků je pouze informativní, pro registrace, výstavy apod. nemá žádnou hodnotu!!! Nesmí na něm být uveden název chovatelské stanice ! ( to bohužel chovatelé často porušují)

Průkaz původu (PP) dostanou mláďata, která mají oba rodiče registrované – tj. oba rodiče odpovídají standardu. Mláďata s výpisem předků mají registrovaného jednoho nebo žádného rodiče. Tady je na místě se zeptat proč nejsou rodiče registrovaní – často je to proto, že neodpovídají standardu rozložením znaků (např. bílý znak u berkshire není tak velký jak by měl být apod.). To nemá žádný vliv na vašeho budoucího mazlíčka  a pokud chcete potkánka pouze na mazlení, mláďata s výpisem předků jsou pro Vás dobrou volbou. Někdy nejsou potkánci registrovaní ze závažnějších důvodů jako je  agresivita, příbuzenské krytí, špatný zdravotní stav apod.… a na to je třeba dát si pozor. U potkanů bez PP se nepředpokládá že budou použiti k dalšímu registrovanému chovu !!! Potkani bez oficiálního PP se od 1.4.2007 NEREGISTRUJI ! Registrují se pouze zvířata z vrhů zapsaných v knize vrhů ! Výjimky samozřejmě existují-i potkan s výpisem předků může být registrovaný, ale pouze pokud je takřka bez chyby ( na chovný 1) a vždy jako chovný s výhradou.

Pokud chcete zkusit výstavy nebo chcete odchovávat mláďata je důležité vybrat si mládě s PP (= po obou registrovaných rodičích, zapsané v knize vrhů - tj. na PP je oficiální klubová hlavička a číslo vrhu VPL xxx/rok ). PP mohou vydávat pouze chovatelé, kteří jsou členy ČSCH – konkrétně Základní organizace chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců pod kterou potkani spadají.

Pokud se chcete stát chovatelem je postup takový:

1)      vyberete si mládě s PP, které má předpoklady na registraci (zkušený chovatel vám určitě rád poradí)-tj. co nejvíce se přibližuje standardu, pozor! ne každé mládě s PP je vhodné k registraci !!! Je třeba se poradit nebo nastudovat standard!

2)      stanete se členem ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců … vše potřebné najdete na http://www.klubmorcat.cz/  Podáte přihlášku,zaplatíte roční členský příspěvek, počkáte na schválení názvu Vaší chovatelské stanice a toť v podstatě vše.

3)      Zajdete s Vaším potkánkem na registraci … registrační řád a vše potřebné získáte vstupem do klubu. Potkánci se registrují od věku kolem 3 měsíců a při dosažení požadované váhy – samičky 300g ( fuzz 250g), samečci 350g (fuzz 300g).

Pokud Váš potkan odpovídá standardu (najdete ho na výše uvedených stránkách klubu) dostane do PP registrační číslo.

Mezi zásadní chyby patří :

- bílá brada u berkshire potkánků ( bílou bradu mohou mít pouze variegated potkánci)

- bílé "ponožky" u solid potkanů ( tolerují se bílé prstíky)

- u bareback, capped  barevné fleky (flíčky) na zádech

- berkshire který má na bříšku jen malý puntík

- barevné flíčky na břiše u hooded, bareback,... potkanů

- "smailíci" - bílý znak ve tvaru úsměvu zejména u variegated potkanů

pokud má potkan některou z těchto chyb na registraci ani nechodte.

 

4)      Vaše samička s PP je zaregistrovaná, dosáhla věku min.4 -5 měsíců a vy chcete                                  

      odchovat  mláďata.

a)      musíte sehnat vhodného samce … ten by se měl k samičce hodit barvou a varietou ( v tom Vám určitě poradí zkušenější chovatel), měl by být registrovaný (pokud chcete mláďata s PP). Většinou jezdí samička za samečkem,ale je to na dohodě mezi Vámi a majitelem samce.

b)      Po úspěšném nakrytí se 21-23 dní těšíte na příchod mláďat.

c)      Po narození mláďat budete tápat cože se Vám to narodilo … barva, srst, uši, pohlaví. Budete inzerovat, inzerovat, inzerovat. POZOR zajistit nové majitele pro vrh mláďat může být někdy dost obtížné!!!

d)      Ve věku 14-23 dní zašlete vyplněný předtisk PP (viz registrační řád získaný vstupem do klubu, případně na mailu hanahavrankova@atlas.cz) pověřené osobě ( potkanivrhy@atlas.cz ) , která Vám přidělí registrační číslo vrhu.

e)      Vyplníte PP pro jednotlivá mláďata, vytisknete a spolu s mláďaty předáváte novým majitelům.

f)        Těšíte se na nové fotečky z nového domova vašich „miminek“


Registrace u mě :

      - registrovat můžete u mě v Konárovicích ( 6 km od Kolína, hodina jízdy autem z Prahy ,případně sledujte "Aktuálně" - občas do Prahy jezdíme . Na čase se domluvíme.

      - na registraci potřebujete :

       1) potkana

       2) originál PP

       3) kopii PP ( bez té nebude potkan registrován! )

       4) průkazku člena klubu

       5) vyplněnou registrační kartu ( v případě potřeby zašlu předem na mail)

       6) 30 Kč za jednoho registrovaného potkánka s PP (při registraci potkana s VP je poplatek 30 Kč za registraci + 70 Kč za vystavení oficiálního PP. Pokud chcete registrovat potkana s VP, je třeba mi před samotnou registrací zaslat  výpis předků elektornicky)

Na registraci mi prosím nevozte potkánky:

-  nemocné ( stroupky, pšikání), březí samičky,

-  zvířata která nemají min. váhu potřebnou k registraci ( viz výše),

-  potkany kteří maji některou z následujících "hrubých" vad:bílá brada u berkshire potkánků (bílou bradu mohou mít pouze variegated potkánci),bílé "ponožky" u solid potkanů (tolerují se bílé prstíky),u bareback, capped  barevné fleky (flíčky) na zádech, berkshire který má na bříšku jen malý puntík, barevné flíčky na břiše u hooded, bareback,... potkanů, "smailíci" - bílý znak ve tvaru úsměvu zejména u variegated potkanů

- neregistruji znakové siamské  a burmese potkany (ani berkshire apod.)

Pokud jedete na registraci nemáte přístup k našim zvířatům !

Registruji pouze potkany s PP ( vrh je zapsaný v knize vrhů). Pokud má váš potkan výpis předků (rodokmen) můžete registraci zkusit, ale takový potkan dostane registraci  pouze pokud je takřka bez chyby ( na chovný 1) a vždy jako chovný s výhradou. Při registraci potkana s VP je poplatek 30 Kč za registraci + 70 Kč za vystavení oficiálního PP (tedy celkem 100Kč za jednoho potkana). Pokud chcete registrovat potkana s VP, je třeba mi před samotnou registrací zaslat  výpis předků elektornicky). Oficiální průkaz původu pak dostanete poštou.

Co se zverimexových zvířat týče-registrují se pouze tyto barvy: aguti,černá,amber,champagne a albín, uši jen standard, srst jen standard, a platí u nich totéž jako u potkanů s výpisem předků.

     

Doufám, že jsem na nic podstatného nezapomněla.

Veškeré dotazy v rámci svých možností ráda zodpovím na hanahavrankova@atlas.cz nebo     

ICQ 331612980

Copyright (c) 2002 - 2007, Navel - Chovatelská stanice